Jóga 2023-01-23 Berkes Éva
Cikkünkben röviden szeretnénk összefoglalni a jóga jótékony hatásait, mind a betegségekkel küzdő, mind az egészséges emberek körében. Célunk ezzel a cikkel egy gyűjtemény készítése, ahol meg lehet találni a jóga pozitív hatásait átláthatóan, hozzácsatolva a kapcsolódó empirikus kutatásokat.
A jóga egy ősi, indiai gyakorlás, magába foglalja a testi, mentális, érzelmi és spirituális egyensúly megtalálását és megőrzését. Indiában régóta gyakorolják, a nyugati társadalmakban manapság válik egyre elterjedtebbé. Hagyományosan a jóga az indiai filozófia hat ágának egyike és maga a jóga nyolc ágra bontható:
Több jóga stílus ismert a nyugati országokban, többek között az Iyengar, Ashtanga, Vini, Hatha, Tibeti, ezek közül mindegyik a saját _asanak_it és a _pranayamak_it tartalmazza, melyek nyugaton a leginkább gyakorolt ágai a jógának. Bár régi módszerről van szó, mostanában kezdték el nyugaton empirikusan vizsgálni pozitív hatásait különböző betegségek esetén. Ezek közül sokszor nem feltétlenül a betegség megszüntetése a cél, hanem az életminőség növelése és a betegségekhez kapcsolódó mentális és érzelmi nehézségek csökkentése.
Egyre több kutatásban találták azt, hogy a jóga technikák a HPA és a szimpatikus idegrendszer leszabályozásán keresztül javítják a fizikai és mentális egészséget, azáltal, hogy közvetlenül hatva a stressz által kiváltott fiziológiai reakciókra, képesek visszafordítani azt. A stresszről szóló cikkünkben (itt link a cikkhez) a HPA tengely és szimpatikus idegrendszer stressz reakcióban játszott szerepét bemutatva tárgyaltuk ennek a két rendszernek a fizikai vagy pszichológiai hatásait. Ezek a rendszerek a stresszor hatására kapcsolnak be szervezetünkben, az „üss vagy fuss” reakció bekapcsolása által egész sor fiziológiai, pszichológiai és viselkedéses hatást elindítva a hormonrendszeren keresztül, annak érdekében, hogy az energiáinkat a menekülésre vagy harcolásra fordítsuk. A túlzott éberség, másnéven hipervigiliancia, ennek a két rendszernek ismételt fellángolásából adódik és a rendszer szabályozásában fellépő nehézségeket okoz. Gyakorlatban ezt a tartós stressz állapotának élhetjük meg, ami hosszútávon vezethet elhízáshoz, cukorbetegséghez, autoimmunbetegségekhez, depresszióhoz, szerhasználathoz, kardiovaszkuláris betegségekhez.
A jóga a HPA tengely és a szimpatikus idegrendszer leszabályozásán keresztül a stressz negatív hatásait visszafordítja az immunrendszerben, mert:
Azonnali nyugtató hatással van a jóga a szimpatikus idegrendszer és a HPA tengely által véghez vitt folyamatokra és a szervezetet a paraszimpatikus idegrendszer dominanciája felé mozdítja nagy valószínűséggel a bolygóideg stimulációján keresztül. Ez pszichológiailag:
Jótékony hatással van az alábbi betegségekben:
Javítja az életminőséget:
A jóga egyre népszerűbb a nyugati kultúrákban, mint a testedzés és a fitnesz eszköze, azonban fontos felhívnunk a figyelmet arra, hogy a jóga nagyon fontos eleme a hagyományos orvoslás kiegészítésének. Az elmúlt 10 évben egyre több kutatás mutatta ki, hogy a hatha jóga gyakorlása javítja az erőt és a rugalmasságot, és a lelki egészségen túl segíthet olyan fiziológiai változók szabályozásában, mint a vérnyomás, a légzés és a pulzusszám, valamint az anyagcsere sebessége.