Meditáció 2023-01-23 Berkes Éva
Az emberi kultúrának évezredek óta része a meditáció. Olyan módszereknek a gyűjtőfogalma, mely az elmét képezi és a jelen pillanatra való tudatosságot fejleszti. Bár számos vallás foglal magába meditációs tanításokat, gyakorlatokat, alapvetően maga a meditáció független mindegyiktől. Nem helyez középpontba egy nálunk felsőbbrendű lényt, hanem a valóság általunk történő tapasztalásán, a tudat megnyitásán keresztül egy önmagunk megismerésén keresztül történő felfedezőutat jelent. Középpontjában a belső nyugalom, béke, harmónia megteremtése áll, „célja” a jelen-pillanatba való megérkezés, a gondolatok, érzések ítéletmentes megfigyelése.
Amikor szorongunk, félünk, tudatunk zavarodott, ezek az érzelmek blokkolják az életenergiák szabad áramlását a testben, mely légzésünk szaporasága és izmaink feszültsége által hatással van a testünkre, ez testi tünetekhez, fájdalmakhoz vezethet. A meditáció az érzelmi kiegyensúlyozottság megteremtése által beindítja a test öngyógyító folyamatait. Jótékony hatásait mára kutatások sora bizonyítja, melyekben azt találták, hogy csökkenti a depressziós tüneteket, a szorongást, a stresszt, erősíti az immunrendszert, javítja az alvás minőségét és a koncentrációs-készségünket.
Tulajdonképpen bármilyen tevékenységet végezhetünk meditatívan. Vannak azonban különböző technikák, melyek segíthetnek bennünket elindulni ezen az úton és kitapasztalni, melyek azok, amik számunkra működnek. Ezek magukba foglalnak olyan módszereket, amik a figyelmet és fókuszálást élesítik, összekötik a testet a légzéssel, technikák, melyek segítenek elfogadni a nehéz érzéseinket, illetve olyanok is, melyek módosult tudatállapotba helyeznek.
„A meditáció egy hosszú zarándoklat. “A szemtanúvá válni” a meditáció kezdete, az “elme-nélküliség” pedig a meditáció vége… A meditáció nem egy módszer és nem is egy technika. Ez egy folyamat: a teljes lényed felnövekedése.” (Osho: Meditáció – Az első és utolsó lépés a szabadság felé)
Források: